Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Lady Gaga otvorene o svojom znásilnení: Úplne ma to zmenilo!

december 12, 2015 - 10:47
Americká speváčka minulý rok priznala, že ju ako tínedžerku znásilnili. O svojom traumatickom zážitku dlho mlčala, no postupne sa začala čoraz viac venovať bezpečnosti na internátoch a zvyšovaniu povedomia o sexuálnych útokoch na ženy. Vyrovnať sa s tým, čo prežila, jej pomáhala hudba a sedenia s terapeutom. A práve jej dnes pomáha šíriť do sveta posolstvo – „Zbavme sa toho spoločne.“
Foto: 

„Nikomu som o tom nepovedala asi 7 rokov. Nevedela som, čo si mám o tom myslieť. Nevedela som, ako to akceptovať. Nevedela som, ako z toho neviniť seba, ako si nemyslieť, že to bola moja vina. Bolo to niečo, čo skutočne zmenilo môj život. Kompletne to zmenilo to, kto som bola. Zmenilo to moje telo.“ Povedala 29-ročná Američanka.

„Keď si prejdete traumou ako je táto, nezanechá to na vás len bezprostredné fyzické následky. Keď v priebehu rokov znovu prechádzate tou udalosťou, môže to na vašom tele vytvoriť vzory fyzickej bolesti, takže veľa ľudí netrpí len psychickou a duševnou bolesťou, ale tiež fyzickou bolesťou z toho, že boli zneužití, znásilnení alebo traumatizovaní iným spôsobom.“ Dodala speváčka, ktorá svojho útočníka dokonca pozná.

Speváčku znásilnil o 20 rokov starší hudobný producent. Napriek tomu, že ho pozná, nikdy neprezradila jeho meno. Od tohto incidentu sa mu vyhýba. „Mala som asi 19. Chodila som na katolícku školu a potom sa stali všetky tieto šialené veci. Raz som ho videla v obchode a bola som tak paralyzovaná strachom.“ Hoci nedokázala o svojej bolestivej skúsenosti hovoriť, rozhodla sa vyhľadať pomoc. „Nehovorila som o tom ani sama so sebou a potom zrazu som si povedala: 'Vieš čo, všetko toto pitie a celý tento nezmysel... musíš ísť k zdroju, inak to neprejde. Neodíde to'.“

Napokon však o sexuálnom útoku prehovorila a začala sa rôznymi spôsobmi angažovať, aby ďalšie mladé ženy nemuseli zažiť podobnú traumu. Podporila zákon newyorského guvernéra Andrewa Cuoma za zjednotenie posudzovania násilných sexuálnych činov na verejných školách a spoločne sa snažili rozšíriť jeho pôsobenie aj na súkromné školy a školské zariadenia. Často vystupuje s príhovormi o rodovej rovnosti a jej najnovším počinom je pomoc pri natáčaní dokumentu The Hunting Ground o znásilňovaní dievčat na internátoch. Nielen že k filmu vytvorila ústrednú pieseň Til It Happens to You, ktorú nominovali na cenu Grammy, zúčastnila sa aj diskusie o sexuálnom násilí na školách, čím sa snaží dievčatám dodať odvahu hovoriť o svojich pocitoch.  

„Vidím mnoho ľudí ktorí majú tajomstvá, ktoré ich zabíjajú. Nechceme, aby ste držali svoju bolesť vo svojom vnútri a nechali ju tam hniť ako staré jablko na kuchynskej linke, viete? Je to ako zbaviť sa všetkého toho odpadu. Zbavme sa toho spoločne.“ Uzavrela Lady Gaga.

Zuzana Čapčíková

Foto: SITA/AP
Zdroj: Elle, Daily Mail
Video: YOUTUBE

- - Inzercia - -