Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Chĺpky v nose? Pred ich strihaním si prečítajte toto

apríl 21, 2022 - 16:00
"Nechutné," pomyslíte si, "všetko musí ísť preč". Pred úpravami porastu v nosných dierkach sa však radšej neunáhlite. Štúdie indikujú funkciu, ktorú si možno ani neuvedomujeme.
Foto: 
shutterstock

Sú chĺpky v nose nevyhnutné na boj proti prechladnutiu a iným vírusovým ochoreniam? Lekárska obec tvrdí, že chĺpky v nose filtrujú vzduch, ktorý dýchame, a preto nás chránia pred infekciou vzdušnými vírusmi, baktériami a inými patogénmi.

Myšlienka, že naše chĺpky v nose, v medicíne známe ako vibrissae, by mohli poskytnúť ochranu pred infekčnými baktériami, siaha viac ako storočie do minulosti. V roku 1896 pár anglických lekárov, píšucich v prestížnom lekárskom časopise The Lancet, poznamenal, že: "Vnútro veľkej väčšiny normálnych nosových dutín je dokonale aseptické [sterilné]. Na druhej strane, predsiene nosných dierok, vibrisy, ktoré ich lemujú, a všetky tam vytvorené kôry sa vo všeobecnosti hemžia baktériami. Zdá sa, že tieto dve skutočnosti dokazujú, že vibrisy pôsobia ako filter a že veľké množstvo mikróbov ukončí svoj osud vo vlhkých sieťkach chĺpkov."

Záver anglických lekárov môže znieť logicky, ale v tom momente nikto v skutočnosti neskúmal, či strihanie či vytrhávanie chĺpkov v nose môže uľahčiť prenikanie baktérií hlbšie do dýchacieho traktu. Až v roku 2011 bola hustota ochlpenia v nose dôsledne študovaná ako možný korelát choroby. V štúdii 233 pacientov publikovanej v vo vedeckom časopise (International Archives of Allergy and Immunology) tím vedcov z Turecka zistil, že ľudia s hustejším ochlpením v nose mali menšiu pravdepodobnosť, že budú mať astmu. Vedci pripísali toto zistenie filtračnej funkcii chĺpkov v nose.

(zdroj The New York Times)

Ak sa pre úpravu rozhodnete, stavte na osvedčené zastrihávače, ktoré nepôjdu príliš hlboko a s istotou vás neporania.

- - Inzercia - -