Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Aj ženské prsia sa po tehotenstve a dojčení môžu vrátiť späť do formy

február 25, 2022 - 16:00
Odborníčka Jana Paták Siklienková: atraktivita sa rozhodne pôrodom a ukončením dojčenia nekončí, stále sa chceme cítiť dobre vo svojom tele!
Foto: 

Jedným z období, kedy ženské telo vplyvom hormonálnych zmien v organizme prechádza azda najväčšou premenou, je gravidita a následné dojčenie. Telo prechádza zmenami, ktoré nezažije za celý život a aj keď je dieťa veľkou odmenou, veľakrát po sebe zanechá viditeľné stopy. Nádych, výdych, všetko sa dá zvládnuť!

Dostať sa po pôrode opäť do formy chce nejedna z nás, a väčšinou sa na predpôrodnú váhu vďaka disciplíne a dostatočnej motivácii aj dostávame. Na úpravu podaktorých telesných partií býva ale aj ten najlepší tréningový plán krátky a dosiahnuť vysnívané krivky pomôže až invazívny zákrok. To je i prípad úpravy poprsia, kedy po ukončení obdobia dojčenia ženy často trápi problém ovisnutých prsníkov - ochabnutie pŕs, strata ich tvaru a objemu v dôsledku čoho sa necítia atraktívne a komfortne vo vlastnom tele. Ako dostať svoje prsia opäť do formy sme sa opýtali Jany Paták Siklienkovou zo spoločnosti Siklienka. 

Keď už žena zváži všetky pre a proti a rozhodne sa po dojčení pre úpravu poprsia, aké má možnosti? Kto jej zodpovedne a odborne poradí? 
Možností je viacero, podľa toho aké zmeny nastali a aké predstavy má žena. Jednou z možností je vloženie prsníkových silikónových implantátov , ďalšou možnosťou je mastopexia, teda úprava prsníkov/ich pozdvihnutie, alebo dokonca redukcia poprsia, ktoré sa vplyvom hmotnosti tak zväčšilo, že pre ženu predstavuje aj zdravotné riziká. V mnoho prípadoch je potrebná aj úprava aj augmentácia poprsia – teda kombinácia zákrokov. O tom, ktorý zákrok je pre vás ten vhodný vás môže ale informovať len plastický chirurg, keďže je to veľmi individuálne. Jedná sa o pomerne náročné operácie, o ktoré je ale stále väčší záujem. Keďže my ženy, na jednej strane chceme dopriať svojim deťom to najlepšie, ale náš život a atraktivita sa rozhodne pôrodom a ukončením dojčenia nekončí, stále sa chceme cítiť dobre vo svojom tele!

Kedy je správny čas podstúpiť zákrok?  A dokáže chirurg porozumieť našej predstave o „vysnívanom“ poprsí? Čo všetko s ním treba konzultovať? 

Asi sa budem často opakovať a spomínať spojenie  - je to veľmi individuálne. Ale je to naozaj tak. Správna odpoveď na túto otázku je: keď sa už prsia po ukončení dojčenia nemenia. Väčšina plastických chirurgov hovorí o dobe 6 mesiacov. Môže to byť ale menej alebo viac. Hlavný vplyv má najmä rozsah zmien, ktorými si prsia počas tehotenstva prešli. Čím je zmena väčšia, tým dlhšie trvá, kým sa prestanú po ukončení dojčenia meniť. Odporúčam však využiť tento čas! Keď začínate uvažovať o operácii poprsia, je dôležité si ujasniť svoje predstavy. Browsujte po internete, ukladajte si fotky, čítajte si skúsenosti. Veľa kvalitných lekárov má aj dosť dlhé čakacie doby, teda naplánujte si konzultáciu, na ktorú je ale dobré prísť už s jasnými predstavami. Samozrejme konzultácia slúži aj na to, aby plastický chirurg zhodnotil či sú predstavy reálne. Ale predtým ich musí poznať, pretože napríklad pojem prirodzenosť je veľmi individuálny. Pokojne si spravte album v mobile a ukladajte fotky žien, ideálne je nájsť si reálne fotky pred a po – bez podrpsenky a zpredu, pretože rôzne foto v krásnych plavkách či spodnom prádle dosť skresľuje výsledok. Jedným zo základov úspešnej operácie je totiž aby plastický chirurg presne porozumel vašim predstavám a vy mu to môžete uľahčiť: je potrebné si ich ujasniť a jasne komunikovať. Veľakrát nám ženy, ktoré majú naplánovanú operáciu s našimi implantátmi píšu. Mám objednanú takú a takú veľkosť implantátov, dosiahnem takýto výsledok, alebo zašlite mi fotky žien presne s mojou veľkosťou implantátov. Žiaľ, takto to nefunguje, vždy sa ich pýtame - komunikovali ste svoju predstavu jasne chirurgovi? Ak áno, dôverujte mu! On bol s vami na konzultácii a pozná váš východzí stav. Ak si po konzultácii nie ste výberom lekára istá, naplánujte si ďalšiu. Je dôležité aby ste svojmu plastickému chirurgovi úplne dôverovala!

shutterstock_1020199969.jpg

Foto: 
shutterstock

Popri výbere správneho plastického chirurga je rovnako dôležitý aj vhodný výber implantátov. Existujú konkrétne implantáty, šité ako na mieru ženám po tehotenstve aj dojčení?  Prípadne podľa čoho sa orientovať? 
Neexistuje jeden „ideálny implantát“ vhodný pre ženy po dojčení. Pretože, každá z nás je jedinečná, máme rôzne druhy poprsia pred kojením, niektorým ženám sa poprsie tehotenstvom a kojením výrazne zmení, niektorým len minimálne. Takisto poprsie počas kojenia prechádza úplne odlišnými zmenami, niektorým sa tvorí veľmi veľa mliečka, majú často ťažké poprsie – čo môže prispieť k poklesu i iných žien je to úplne inak – prsia nepoklesnú ale stratia svoj objem – ľudovo ženy hovoria, že vyfučia. Vo všeobecnosti ale vďaka populárnosti dojčenia, pribúda stále viac a viac žien, ktorých prsia dokonale splnili svoju funkciu ale zanechalo to na nich estetické následky a utrpelo najmä sebavedomie žien, ktoré a už jednoducho necítia dobre vo svojom tele. Od operácie neočakávajú výrazné zväčšenie, alebo umelý look (ktorý sa často s pojmom silikónové prsia spája), ale väčšinou stav poprsia ako v mladosti, alebo len veľmi jemné zväčšenie alebo dodanie celkovej symetrie postavy. V takomto prípade je skvelá voľba anatomicky tvarovaný implantát, vďaka jeho tvaru je celkový výsledok operácie veľmi prirodzený, plastickí chirurgovia ho volia aj v prípade jemne poklesnutých prsníkov, nakoľko dokáže jemne pozdvihnúť poprsie bez dodatočnej úpravy. Ale opäť je to veľmi individuálne podľa východzieho stavu, predstáv pacientky a takisto možností, ktoré nám plastická chirurgia ponúka. U niekoho môže byť ideálnou voľbou okrúhly implantát a chirurgická korekcia.

V prípade tohto estetického zákroku je veľmi dôležitá rekonvalescencia. Môže pacientka ovplyvniť celkový výsledok?

Áno môže! V prvom rade nasledujte pokyny vášho lekára. Veľakrát ženám už ich telo povie: stop, nepreceňuj sa alebo im nedovolí nejakú aktivitu a v tomto prípade je správne telo aj počúvať. Ale niekedy sú ženy hrdinky a zbytočne sa preceňujú, povedia si veď vládzem. Naozaj ale treba vydržať, ide o pár týždňov a z výsledku sa budete tešiť celý život. Keďže sa rozprávame o mamičkách – podľa veku detí si zabezpečiť niekoho na pomoc s deťmi, istý čas ich nedvíhať a hlavne poctivo nosiť pooperačnú podprsenku! Ja viem, býva nepohodlná, ťažko sa skrýva pod oblečenie atď. Práve preto už existuje koncept tzv. dvojfázovej pooperačnej starostlivosti. Prvé dva-tri týždne sa nosí podprsenka, ktorá má silnejšiu kompresiu, širšie ramienka a vyšší výstrih. Ale to je presne čas, kedy žena takčitak nechodí medzi ľudí a zotavuje sa. Po 2-3 týždňoch môže začať nosiť podprsenku z druhej fázy, ktorá už má hlbší výstrih, užšie ramienka, dá sa lepšie schovať, ale stále zabezpečuje potrebnú kompresiu a pooperačnú starostlivosť. Celková odporúčaná doba nosenia podprsenky je 6-8 týždňov.

Na záver mi nedá neopýtať sa na jazvy? Veľa žien úpravu odkladá najmä, pretože sa boja zjazveného poprsia. Sú tieto obavy oprávnené? 

Pri čistom zväčšení sa jazvičiek netreba obávať, nakoľko sú väčšinou skryté v podprsnej ryhe alebo v podpazuší. Je pravda, že pri úprave sa už poprsie podľa zvolenej techniky chirurgicky upravuje – teda reže. Môže zvyknúť jazva v tvare kotvy, lízatka alebo okolo areoly, teda ohraničenia bradavky. Presne na tieto typy/rozmery jaziev existujú špeciálne silikónové plátky, ktoré zabezpečia pre jazvu ideálne hojivé prostredia. 100% lekársky silikón po aplikovaní na pokožku prekrýva celú jazvu, zabezpečí potrebný prísun kyslíka a vytvorí ideálnu rovnováhu vlhkosti. Jazva tak pod tenkou vrstvou silikónu „dýcha“ a je prirodzene hydratovaná. To má za následok správnu tvorbu nového kolagénu, bezproblémovejšie, rýchlejšie hojenie a odstránenie nepríjemných pocitov pri hojení ako napríklad svrbenie či „stiahnutie“ kože. 

- - Inzercia - -