Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Najstaršia žena sveta oslávila 119. narodeniny

január 06, 2022 - 10:34
Japonka Kane Tanakaová rada rieši hlavolamy. Podľa slov viacerých členov svojej rodiny si za svoj bezprostredný cieľ vytýčila, že sa dožije 120 rokov. Informovala o tom japonská tlačová agentúra Kjódo.
Foto: 
BBC

Čiperná Japonka sa narodila ako siedma z deviatich detí, a to 2. januára 1903 v japonskej prefektúre Fukuoka, v ktorej v nedeľu oslávila aj svoje 119. narodeniny. Vydala sa ako 19-ročná, má štyri deti a jedno ďalšie si adoptovali. Keď jej muž a najstarší syn odišli bojovať do druhej čínsko-japonskej vojny, začala prevádzkovať obchod s rezancami, aby rodinu uživila. Momentálne žije v domove s opatrovateľskou službou a so zamestnancami tohto zariadenia komunikuje pomocou gest. Rada rieši hlavolamy a vie si pochutnať na čokoláde či sýtených nápojoch.

Tanakaovej sa v septembri 2020 – vo veku 117 rokov a 261 dní – podarilo prekonať aj dovtedy najvyšší zaznamenaný vek, akého sa dožil obyvateľ Japonska. Spoločnosť Guinnessove svetové rekordy ju uznala za najstaršieho žijúceho človeka na svete v marci 2019, keď mala 116 rokov. K ľuďom, ktorí sa narodili v ten istý rok, patrí napríklad britský novinár a spisovateľ George Orwell, autor románu 1984 či novely Farma.

„Dúfam, že zostane zdravá a s pribúdajúcim vekom sa bude každý deň baviť,“ poznamenal je 62-ročný vnuk Eidži. Keď Tanakaová dostala otázku, aké tajomstvo sa skrýva za jej dlhovekosťou, odpovedala: "Jedla som chutné jedlá a študovala som."

- - Inzercia - -