Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Jazz pohladí dušu a upokojí zmysly

január 03, 2022 - 10:55
Po dlhej kultúrnej absencii je účasť na jazzovom koncerte doslova darom. Pražský jazzový a bluesový bar Jazz Dock je známy celosvetovo zvučnými menami. Ako jediný svojho druhu široko ďaleko má vlastný Big band.
Foto: 
Daniel Špiner

Klub Jazz Dock sa výrazným spôsobom už dlhé roky podiela na zlepšovaní hudobnej úrovne v Čechách a celej Európe. A to tým, že pozýva svetové špičky koncertovať do svojich priestorov. Čím dáva priestor aj mladej generácií stretnúť sa so svetovou elitou. Rodinná atmosféra podniku umožňuje nielen zažiť koncert, ale aj zhovárať sa s danými umelcami. Nenahraditeľné skúsenosti naberajú mladý hudobníci aj vďaka možnosti zahrať si spolu s umelcami, čo je pre nich samotných najdôležitejšie. Okrem vynikajúceho intenzívneho hudobného programu ponúka klub aj gastronomický zážitok. 

Kurt Elling & Jazz Dock Orchestra

Viac info a program:https://www.jazzdock.cz/cs/

Jazz je hudobný žáner, ktorý vznikol začiatkom 20. storočia v USA, v meste New Orleans, ktoré sa nachádza v štáte Louisiana. Vznikol postupným zlúčením afroamerického folklóru (najmä bluesu) s európskymi hudobnými tradíciami.

Štýl sa vyznačuje improvizáciou, zvláštnym spôsobom tvorby tónu a stretávaním niekoľkých metrorytmických pásiem. Džez znamenal zásadný prevrat v populárnej hudbe 20. storočia.

Z tohto štýlu od jeho vzniku vzniklo mnoho iných štýlov ako napríklad Big band swing-style v rokoch 1930 – 1940, bebop od polovice 1940 roku, rôzne druhy  Latin jazz fúzií ako afro-kubánsky jazz v rokoch 1950 a 1960, jazz-rock fúzia v rokoch 1970 a 1980, alebo acid jazz, ktorý je prímesou jazzu a vplyv na funk a hip-hopu. Ako hudba je známa po celom svete, využíva miestne národy a regionálne hudobné kultúry, pričom jeho estetika prispôsobená jeho rozmanitému prostrediu a vedie k mnohým štýlom.

shutterstock_1061310725.jpg

jazz
Foto: 
shutterstock

Počiatky jazzu

Od roku 1808 priniesol Atlantický obchod s otrokmi takmer pol milióna Afričanov do Spojených štátov. Otroci pochádzali vo väčšine zo západnej časti Afriky a s nimi prišli aj silné kmeňové hudobné tradície.[10] Na festivaloch sa predstavovali africké tance s bubnami, ktoré boli organizované v nedeľu na miesto Konga. Africká hudba bola veľmi funkčná, rituálna a zahŕňala piesne práce a terénne hulákanie. Africké tradície využili single-line melódiu a call-and-response vzor, ale bez európskeho poňatia harmónie. Africké rytmy odrážali reč, vzory a africké použitie váh, ktoré viedlo k modrej poznámke bluesu a džezu.

Blackface skupina Virginia Minstrels v roku 1843 začala predstavovať tamburínu, husle, banjo a kosti.

Na začiatku 19. storočia bol stále väčší počet čiernych hudobníkov ktorí sa naučili hrať na európskych nástrojoch, najmä na husliach, ktoré slúžia na paródiu európskej tanečnej hudby. Na druhej strane, americko-európskych umelcov minstrel show s blackface popularizoval ako medzinárodnú hudbu, ktorá sa kombinuje s európskym harmonickým sprievodom. Louis Moreau Gottschalk upravil afroamerickú hudbu cakewalk štýlom a ďalšie melódie otrokov ako hudbu salónov. Iný vplyv prišiel od čiernych otrokov, ktorí sa naučili harmonický štýl hymny a začlenili ju do svojej hudby ako spirituály. Pôvod blues je neznámy, aj keď môže byť videný ako svetský náprotivok spirituálov. Paul Oliver zameral pozornosť na podobnosti v nástrojoch, hudby a sociálne funkcie na Griots Západu africkej savany.

Zdroj: wikipedia

- - Inzercia - -