Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spisovateľka Andrea Coddington: „Pri čítaní kníh si dodnes podčiarkujem vety“

december 12, 2021 - 14:00
Andrea Coddington je na našej knižnej scéne stálicou. Bohaté skúsenosti okrem Slovenska zbierala aj v New Yorku, kde pracovala ako novinárka a rozhlasová reportérka. Zamilovali sme si ju hneď debutovým románom Mal to byť pekný život a nesklamal nás ani jeden z ďalších titulov, ktoré priniesla. Pre Ženský web sme sa rozprávali o jej tvorbe a poodhalila nám aj niečo zo súkromia.
Foto: 
archív AC

Vaša najnovšia kniha Svet, moje javisko je román o herečke židovského pôvodu Dalme Špitzerovej a jej životnom príbehu. V minulosti ste zožali úspech s titulom Židovka, kde je hlavnou hrdinkou Sofia Maniševičová. Využili ste niektoré z poznatkov, ktoré ste získali pri tvorení Židovky pri rozhovoroch s pani Špitzerovou?

Dalmin príbeh je vynikajúco jedinečný, odohráva sa úplne v inom časovom okne. Navyše Židovka má už 11 rokov, písala som ju v New Yorku, všetko okolo nej bolo iné. Pre mňa je najdôležitejšie prežívanie, aby som sa stala hlavnou hrdinkou svojej knihy, a to sa nedá s ničím porovnať.

Viackrát ste sa vyjadrili, že Vašou inšpiráciou je život a jeho príbehy. Myslíte si, že vďaka tomu je pre Vás písanie celoživotná aktivita, keďže téma život je nevyčerpateľná?

Chcela by som veriť, že to tak bude. Fascinuje ma prežitý zážitok, fragment pekne uložený do slov, viet, odsekov. Pri čítaní kníh si dodnes podčiarkujem vety, pri pozeraní seriálov si robím zápisky. Slovo ako také je jeden z najkrajších, najbohatších a najuniverzálnejších komunikačných prostriedkov.

Ako si držíte odstup od svojich príbehov? Stáva sa Vám, že Vás písanie príbehu pohltí tak, že prežívate reálne bolesti a útrapy svojich hlavných hrdiniek?

Bez toho to neviem. A asi ani nechcem. Viem si predstaviť situáciu, ako ju poznáme z filmov, že spisovateľ sa zatvorí niekam a okrem písania sa ešte dejú veci, resp. žije život. Ako sekvencia z filmu Láska nebeská, keď sa spisovateľ Jamie zamiluje do portugalského dievčaťa a bez toho, aby hovorili jednou rečou dochádza k vzplanutiu. Tie ich monologické scény zbožňujem, možno aj preto, že Collin Firth je jeden z mojich obľúbených hercov. Ale chcela som len povedať, že odstup si nedržím... som súčasťou.

V čom je písanie životopisných príbehov iné od tých, ktoré sú fikciou, ak je aj Vaša fikcia vždy inšpirovaná skutočnými príbehmi?

Všetko sa prelína. Nikde nemám presnú hranicu v tom, čo je úplne skutočné a v tom, čo vymyslené, alebo zafarbené. Ako sa hovorí, každý príbeh má tisíc uhľov pohľadu. Písanie mi dáva v tomto slobodu a skutočnosť ma nezväzuje, práve naopak.

Ako si vyberáte osobnosti, ktorých príbehy spracujete do životopisného diela? Ide o Vašu voľbu, objednávku alebo je to pol na pol?

Nemám na to presnú šablónu. Väčšinou si však príbehy nájdu mňa.

ac_1.jpg

Dcéra Sara študuje magický realizmus
Andrea Coddington: Pri čítaní si podčiarkujem vety
Foto: 
archív AC

Pomáhajú Vám pri tvorbe svojim vhľadom Vaše deti Mark a Sara? Inklinujú podľa Vás tiež k písaniu príbehov?

Sara píše nádherne, teraz dokonca študuje magický realizmus. Mark má rád prezentácie typu TEDx, aby mohol zahrnúť aj verbálnu stránku. Nejako to extrémne nerozoberáme, nepomáham im, skôr mi ukážu hotový projekt, akoby: „mohlo by ťa to zaujímať“. Teším sa z toho rovnako ako z jednotky z matiky alebo biológie.

Máte vyštudovanú žurnalistiku v Bratislave. Myslíte si, že by ste vedeli príbehy písať aj bez tohto formálneho vzdelania?

Žurnalistika s knihami nemala nič spoločné. V každom prípade na ňu spomínam s láskou, všetci moji spolužiaci sú viac-menej v nejakej forme oboru a sú úspešní. Vtedy, už je to nejaký ten rok,  bola žurnalistika len v Bratislave a bolo nás dokopy okolo 30 v ročníku.

Koľko Vám zvyčajne trvá napísanie knihy? Pracujete vždy len na jednom príbehu alebo ich mávate rozpracovaných viac naraz?

Je to taký ročný proces. Každý rok prežijem život niekoho iného. Nikdy nepracujem na viacerých knihách naraz. Okrem toho mám aj iné aktivity, nemám rada nudu.

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo by ste robili, ak by ste sa nevenovali písaniu?

Áno, od šialených profesií až po tie, ktoré ma fascinujú.

ac_3.jpg

So synom Markom
Andrea Coddington: Pri čítaní si podčiarkujem vety
Foto: 
archív AC

Súčasné problémy spoločnosti ste využili v titule Prečo ja?. Praje doba pandémie inšpirácii?

Predovšetkým nás všetkých ovplyvňuje a mení. Jednotlivcov aj spoločnosť. Inšpirácia je nehmatateľná, je všade a vždy, len ju treba hľadať alebo aspoň vpustiť.

Ako plánujete prežiť tohtoročné sviatky?

Dúfam, že v zdraví. Nič iné si neželám – pre seba, svojich i pre všetkých.

 Andrei Coddington ďakujeme za rozhovor a prajeme príjemné sviatky.

 

 

- - Inzercia - -