Dnes je nedeľa, 22.máj 2022, meniny má: Júlia, Juliana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Variácie tekvicovej polievky

október 22, 2021 - 08:00
Jeseň si vyslovene pýta tekvicovú krémovú polievku. Čo žena, to iná kuchárka, iné zvyky a tradície, popýtali sme sa na ne a prinášame vám tipy ako ju obzvláštniť.
Foto: 
shutterstock.com
 1. K tekvici sa mi hodí šalotka, bylinky ako tymian a šalvia, a aj kúsok slaniny. Ak náhodou nemáte šalviu, pokojne použite rozmarín.
 2. Najprv všetko podusím aby sa rozvinuli chute a až potom pridávam tekvicu. Tú navyše upečiem v rúre, a tým sa celá príprave polievky urýchli. A pečiem ju nielen preto, ale keď sa tekvica najprv upečie, jemne skaramelizuje a tým sa zvýrazní jej chuť. Mohli by ste všetko hodiť rovno do hrnca, ale táto extra námaha sa vám vyplatí. Verte mi.
 3. Ak chcete môžete si pripraviť aj orieškovú posýpku. Ja mám najradšej opečené mandle a trochu čili, na zahriatie.
 4. Tekvicový krém podávame s opečenými hriankami a môžeme pokvapkať tekvicovým olejom.
 5. Rovnako zdravá a chutná je aj tekvicová polievka s červenou šošovicou. Môžeme ju pripraviť zo surovej tekvice, ale ak použijeme vopred na olivovom oleji alebo masle v rúre upečenú tekvicu, jej chuť sa ešte vylepší.
 6. Na tanieri dekorujeme slaninou, strúhaným parmezánom a podávame s grilovanou bagetkou.  
 7. Na tanieri dekorujeme nasekanou čili papričkou a pikantnosť balansujeme lyžicou kyslej smotany. 
 8. Ak si chcete podobný recept pripraviť v štýle talianskej kuchyne, na začiatku speňte cibuľu a následne pridajte tekvicu, paradajky a korenie. Po dusení zalejte tekvicu kyslou smotanou, zakryte a zapekajte v rúre približne 30 minút.
 9. Zahriať sa môžete napríklad tekvicovou polievkou na spôsob talianskej minestrone, krémovou polievkou, tekvicovým vývarom zahusteným pohánkou či ostrou polievkou na japonský spôsob.
 10. Dochucovať môžete maslom, sladkou i kyslou smotanou, fermentovaným syrom či olivovým olejom.
 11. A podávať v bochníku, miske alebo vo vydlabanej tekvici hokkaido.

- - Inzercia - -