Dnes je pondelok, 27.jún 2022, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Definícia otvoreného manželstva

september 30, 2021 - 11:21
V otvorenom manželstve sa zdôrazňuje úprimnosť a otvorená komunikácia za každých okolností. Pre mnohých nepredstaviteľná voľba, avšak sú jedinci, ktorým to nesmierne vyhovuje. Pozreli sme sa bližšie, čo sa za týmto tajomným pojmom skrýva.
Foto: 
shutterstock.com

Ako funguje otvorené manželstvo?

Otvorené manželstvo alebo polyamoria (poly- mnoho, amor - láska) sa stalo podľa autora knihy Georga O'Neilla „Otvorené manželstvo“ z roku 1972 jedinečným pohľadom na intímny život a potenciál v partnerstve. Autor v nej poukazuje na výhody ako sú invencia, citlivosť, vzrušenie a intimita, ktorá vie nadobudnúť väčšie rozmery než v klasickom manželstve založenom na manželskom sľube. Zástancovia otvorených manželstiev poukazujú na čistotu ich konania, tým, že je druhou stranou odobrené, neprichádza ku vzájomným konfliktom. Musia sa však nastaviť jasné pravidlá a následne ich obe strany aj dodržiavať. 

Otvorené manželstvo je definované ako súhlasná, etická a zodpovedná ne-monogamia. Oživuje neustále vzťah, pre rutinu v ňou vraj nie je miesto a partneri stále majú potrebu a chuť starať sa o to, čo majú "doma".  Nevera je totiž tak rozšírená, že ľudia žijúci v otvorených manželstvám sa len usmievajú popod fúzy. "Je milé, ak si niekto myslí, že mu je partner verný, avšak na 99% to tak nie je. Naivita ľudí ma zaráža. " tvrdí naša respondentka, ktorá si neželá byť menovaná. Za nevýhody takéhoto vzťahu považuje málo času, žiarlivosť a samozrejme situácie s deťmi, pretože im musí podať informácie tak, aby túto skutočnosť pochopili a akceptovali. Ak sú otvorení manželia k sebe, chcú byť aj k deťom, inak by to považovala za pokrytectvo. "Nech si cez deň muž robí čo chce, tak isto ako ja, ale večer si líha do jednej postele so mnou a ráno kŕmime naše dieťa, obidvaja spokojní, tak kde je problém?" dodáva zástankyňa otvorených manželstiev.

- - Inzercia - -