Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Známa značka darovala do nemocníc špeciálne plienky pre predčasne narodené bábätká

február 12, 2020 - 17:00
Keď sa bábätko vypýta na tento krásny svet o niečo skôr, nie je to ľahké ani pre malého bojovníka, ani pre jeho rodičov a ani pre zdravotnícky personál, ktorý sa s láskou o drobcov stará. Všetci zúčastnení preto vo svojom boji privítali počin značky Pampers, ktorá vyvinula špeciálne plienky pre predčasniatka a rozhodla sa ich ročnú spotrebu darovať všetkým šiestim perinatologickým centrám na Slovensku.
Foto: 

Pokroky v zdravotníctve umožňujú prežitie stále menších a skôr narodených detí, čo vytvára potrebu menších plienok pre predčasne narodené bábätká, ktoré by vyhovovali ich jedinečným potrebám. „To je hlavný dôvod, prečo sme s pomocou zdravotných sestier z novorodeneckých jednotiek intenzívnej starostlivosti vyvinuli plienky Pampers Preemie Protection,“ povedal Zdeněk Řiháček zo spoločnosti Procter & Gamble a dodáva: „Som rád, že značka Pampers daruje plienky pre najmenšie bábätká všetkým šiestim perinatologickým centrám na Slovensku až na celý rok. Plienky sú už v týchto dňoch na oddeleniach, kde uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu a mamičkám, pričom zabezpečujú plné pohodlie a ochranu svojim malým nositeľom.“

Aktuálne sa na Slovensku narodí predčasne každé jedenáste dieťa. Vďaka tímu lekárov, sestričiek a neziskovým organizáciám ako OZ malíček, sa týmto detičkám darí vyrovnať sa svojim rovesníkom. „Chceme, aby každé predčasne narodené dieťa aj s jeho rodinou malo v zdravotníckom zariadení maximálnu podporu, pohodlie a kvalitnú starostlivosť. Som presvedčená, že dar od značky Pampers k tomu určite prispeje a zároveň uľahčí prácu zdravotným sestrám,“ povedala prezidentka OZ malíček, Ľubica Kaiserová.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom dlhodobé zdravotné problémy sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov. V celej Európe predčasne narodené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov.

Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu. „Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť. Budúce mamičky sú dnes staršie ako v minulosti, často majú závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. Medzi rizikové faktory predčasného pôrodu patrí aj fyzická a psychická nepohoda budúcej mamičky, obezita, cukrovka či infekcia,“ upozorňuje docentka Darina Chovancová z Perinatologického centra UNB na Antolskej ulici v Bratislave.

Práca s predčasne narodenými deťmi je náročná a zároveň krásna. Svoje o tom vie aj sestrička Mária Vreštiaková, ktorá si spomína, aké to bolo, kým v nemocnici nemali špeciálne plienky. „Používali sme dámske vložky na inkontinenciu, alebo sme na polovicu strihali väčšie jednorazové plienky a uväzovali ich obväzom okolo pása dieťatka. Bolo to veľmi nepraktické. Na špeciálnych plienkach Pampers oceňujem hlavne to, že bábätkám padnú ako uliate, majú vysokú savosť a ich tiché suché zipsy nie sú pre bábätko rušivé.“

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy! Každým nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt v období od 1.2.2020 do 31.3.2020 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.

- - Inzercia - -