Dnes je utorok, 28.jún 2022, meniny má: Beáta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nemilovaná princezná Diana: Mýty o jej živote, ktoré ste nevedeli

marec 01, 2017 - 12:06
Aj keď tento príbeh pozná asi každý z nás, hovoriť o nemilovaných ženách a nespomenúť pritom túto ikonickú postavu je snáď nemožné. Od jej smrti uplynulo už viac ako dvadsať rokov, no ona stále zostáva „Kráľovnou sŕdc” a neoficiálnou patrónkou všetkých opustených a podvádzaných žien.
Foto: 

Hádam každá, ktorá zistí, že napriek spoločne prežitým rokom a deťom začne duša jej manžela nečakane súzvučiť s nejakou cudzou potvorou, si v bolesti a slzách spomenie na smutnú tvár krásnej Diany a aspoň trochu si uľaví myšlienkou: „Nuž čo, stáva sa to aj v lepších rodinách.“

Pravda a lož

Jej život bol doslova zahmlievaný rôznymi legendami, ktoré časom dostávali trhliny a na svetlo vychádzala pravda, ktorá mala ďaleko od romantickej lásky nevinnej princeznej, prenasledovanej zlou sokyňou Camillou.

diana0003.jpg

Foto: 
SITA

Prvý mýtus sa zrodil už na jej pompéznej a okázalej svadbe v roku 1981. Všade sa hovorilo, že táto mladá učiteľka z materskej školy si svojou krásou a nevinnosťou získala srdce najobletovenejšieho európskeho princa. Nebola to pravda. Diana nikdy nebola popoluška, ale členka jednej z najstarších a najurodzenejších aristokratických rodín Anglicka – Spencerovcov a Charlesovo srdce jej nikdy nepatrilo. To už dávno a bezvýhradne vlastnila jeho milenka Camilla Parker-Bowlesová. Diana to vedela ešte pred svadbou. Charles si na ich zásnuby dal manžetové gombíky, na ktorých boli znázornené prepletené písmená C ako iniciály mien Charles a Camilla.

diana0004.jpg

Foto: 
SITA

Z jeho strany to bolo viac cynické ako neopatrné, no údajne jej chcel takto naznačiť, že si ich vzťahom nie je až natoľko istý. Mladá snúbenica si to samozrejme všimla, prepukla do neutíchajúceho plaču a v prvej chvíli vraj chcela zásnuby zrušiť. No ako spomína jej staršia sestra Sarah: „Diana bola nesmierne ctižiadostivá a veľmi jej lichotilo, že sa stane manželkou nástupníka na trón.“ A treba dodať, že aj naivná, lebo verila, že jej mladosť a krása zatienia Camillu a Charles sa zmení. Tento sebaklam už priviedol milióny žien do pekla.

Falošné pozlátko

Až neskôr vysvitlo, že Charles si naozaj nebral Dianu z lásky, ale kvôli dynastickým povinnostiam a do manželstva bol viac-menej dotlačený. V tom čase už prekročil tridsiatku a nútili ho, aby si vybral vhodnú nevestu. Camilla tie kritériá rozhodne nespĺňala. Nastávajúca musela mať urodzený pôvod a musela byť panna. Diana sa tak stala ideálnou kandidátkou a konkurz na nevestu vyhrala. To, že nie je všetko dokonalé, bolo vidieť už počas ich svadobnej cesty.

diana0006.jpg

Foto: 
SITA

Novinári položili Charlesovi otázku, či je zamilovaný a on odpovedal veľmi váhavo: „Áno, nech to už znamená čokoľvek.“ Ich srdcia sa stretli len v jedinom harmonickom okamihu spoločného života. Bolo to narodenie princa Williama. S druhým synom Harrym spoločné šťastie už len hrali pred fotoreportérmi. Diana spomínala, že Charles túžil po dcére a keď ho prvýkrát uvidel, sklamane povedal: „Ach, je ryšavý ako Spencerovci.“ Potom to už išlo dolu vodou.

Neviniatko?

Diana tiež prispela ku krachu svojho manželstva. Ľudia z okolia kráľovského dvora tvrdia, že bola náladová, psychicky labilná, trpela depresiami, bulímiou, anorexiou a všetkých navôkol týrala nesmiernou panovačnosťou. Milovala mestský život, popovú hudbu, nákupné centrá a večierky. Charles naopak.

Rád sa túlal vidieckou krajinou. Najradšej sa zdržiaval na zámku Balmoral, ležiacom uprostred Škótskej vysočiny, no Diana ho tam odmietala sprevádzať a neželala si, ani aby tam chodil sám. Keď odišiel, dostávala hysterické záchvaty a pokúsila sa aj o samovraždu. Dlho ho to nebavilo znášať a po čase sa vrátil k svojej starej láske Camille. Diana to prijala veľmi zle. Prenasledovala ju, sústavne jej telefonovala a vyhrážala sa jej smrťou.

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.9

 

- - Inzercia - -